10

HZR

2010

Yazan: Barış Samancı
Kategoriler:Her yönüyle FAT32

Her yönüyle FAT32 kitap kapağı

Bu çalışmaya e-kitap demek ne kadar doğru olur bilmiyorum.Sanırım e-kitapçık desek daha doğru olur :) Bu çalışmayı ARM işlemcilerle yaptığım projelerde SD kartlara veri yazıp okumak için hazırladım.Dosyayı burdan indirebilirsiniz. Her Yönüyle FAT32 (952Kb)

Özetini merak ediyorasanız okumaya devam edin :)

FAT in anlamı (File Allocation Table) dosya tahsis tablosudur.Yani disklere dosya yazarken ve okurken yazılımların nereye yazacağını, nereden okuyacağını bilebilmesi için diskin başına yerleştirilen referans niteliğinde bir tablodur.Okuyucu veya yazıcı yazılımlar işlem yapmadan önce diskin başındaki bu bilgilere erişip dosyanın disk üzerinde nerede olduğunu yada disk üzerinde nerelerin boş olduğunu öğrenmiş olurlar.

Bu sistem Microsoft tarafından tasarlanmıştır.FAT12, FAT16, FAT32 gibi versiyonları mevcuttur.FAT12 de tablo girdileri 12bit yani 1.5 byte tır. FAT16 da tablo girdileri 16bit yani 2 byte tır. FAT 32 de ise 32bit yani 4 byte tır fakat ilk 28 byte ı kullanılmaktadır.Üst 4 bit kullanılmamaktadır. Windows Vista ile artık NTFS dosya sistemine geçilsede FAT32 cep telefonlarında, fotoğraf makinası, video kamera, sd kart, flash diskte kullanılmaktadır.Ben de FAT32 kullanmayı bu yüzden seçtim.

En basit haliyle bir dosya tahsis tablosunun alanları aşağıdaki şekildeki gibidir.

Tasarım ve Programlama Barış SAMANCI
Her hakkı saklıdır.
barissamanci.net  ©  2010-2024