14

MYS

2016

IOT / M2M Kartı, Araç Takip Uygulaması

Yazan: Barış Samancı
Kategoriler:Donanım

M2M ( Machine To Machine) yada IOT (Internet Of Things) uygulamaları yaşamımızı kolaylaştırabilecek yada üretim kalitemizi epey arttırabilecek potansiyele sahip teknolojiler. Bu teknolojiler temel olarak cihazların birbirleri arasında direkt olarak veya herhangi bir sunucu vasıtasıyla konuşabilmelerini, bizim içinde cihazları uzaktan takip ve kontrol edebilmemizi sağlıyorlar. 2020 yılına kadar milyarlarca cihazın bu teknolojiler ile internete bağlanacağı ön görülüyor. Bu alandaki üreticilerde sürekli olarak IoT teknolojisine odaklı yeni ürünler çıkartıyor ve güncel seminerler düzenliyorlar. Ben de bu kapsamda 2013 yılında takip ve uzaktan kontrol uygulamalarım için ürettiğim bir kartımın uygulamasını bu yazıda paylaşmaya karar verdim. Bu kart bir önceki yazımda paylaştığım MCU32 kontrol kartım ile entegre çalışıyor.

M2M (Machine to Machine) Kartı Özellikleri:
GPRS internet bağlantısı
Uzaktan SMS atma alma
GPS/GLONASS uydu setleri ile hassas lokasyon belirleme
GPS sinyalinin bozulduğu iç ortamlarda baz istasyonu tabanlı lokasyon belirleme
Assisted GPS desteği sayesinde 2sn içerisinde yüksek doğruluklu lokasyon belirleme
100mm*85mm kart boyutları

M2M kartı uygulama alanları:
M2M kartı takılacak bir simcard ile servis sağlayıcı üzerinden GPRS ile internet bağlantısı kurma, internet üzerinden veri haberleşmesi yapabilmekte, SMS atma ve alma desteği sunmaktadır. Bu özellikler bize geniş bir uygulama alanı sunmaktadır. Bunların en popüleri araç takip sistemleridir.

Şirketinizdeki araç filosunu harita üzerinden takip edebilirsiniz. Hız limitlerini ihlal eden sürücülerinizi anlık olarak öğrenebilirsiniz. Harita üzerinde belirlediğiniz sektörlerin dışına çıkan araçlarınızdan anlık olarak haberdar olabilirsiniz. Sürücüleriniz durmaması gereken bir yerde durdugunda bilginiz olur. Belediyelere otobüs, tramvay, vapur gibi toplu taşıma araçlarını tekbir merkezden takip etme imkanı tanır, halkın ise ceplerindeki mobil uygulamalar sayesinde bekledikleri aracın bekledikleri durağa ne kadar süre sonra geleceğini hassas ve doğru bir şekilde bilmelerine olanak tanır. Akaryakıt şirketiniz var ise kötü niyetli tanker sürücülerinin yolda durup tanker kapağını veya vanayı açıp akaryakıt çaldığından haberiniz olabilir.

Gıda taşıyan araçlarınız var ise araçların harita üzerinde nerde olduğunun yanında aracın soğuk hava deposundaki sıcaklığı nemi veya istenen diğer parametreleri anlık olarak takip edebilirsiniz. Aracınızın, motorunuzun çalınması ve kapalı bir otoparka çekilmesi durumunda gps sinyali alınamayacağından baz istasyonu ve internet üzerinden lokasyon belirleyebilmesi sayesinde aracınızın yerini küçük bir çember içerisinde görebileceksiniz. Geçmişe dönüp çalınma anında aracınızın oraya hangi cadde ve sokaklardan çekildiğinide görebileceksiniz.

Otomasyon ve istasyon kontrolü içinde m2m kartını kullanabilirsiniz. Örneğin yurdun dört bir yanındaki erişilmesi zor dağ zirvelerine, ormanlık alanlara, deniz veya üzerindeki alanlara kuracağınız güneş panelli istasyonlar ile merkezden kablosuz olarak anlık veri toplayabileceksiniz. Tüm ülke genelindeki hava basıncı, nem, sıcaklık, rüzgar yönü ve şiddeti gibi bilgileri kullanarak ek bir personel kullanmadan tek bir merkezden tüm yurt için hava tahminleri yapabilir meteorolojik takip yapabilirsiniz. Tarlalarınız için otomasyon sistemi kurabilirsiniz. Cep telefonunuzdaki mobil uygulamadan tarlanızdaki damla sulama sistemini çalıştırabilir, ne kadar su ve elektrik harcadığınızı takip edebilirsiniz. Herhangi bir hortumunuz patlarsa sistem vanayı otomatik kapatır ve sizi cebinizden anlık olarak haberdar eder. Kuyunuzdaki su miktarını ve kalitesini uzaktan takip edebilir elektiriğiniz kesildiği zaman haberdar olabilirsiniz. Tavukhaneler, balık çiftlikleri, küçükbaş, büyükbaş ahırlarındaki vb. hayvanlarınız için uygun koşulların bozulduğundan anlık olarak haberdar olabilirsiniz. Kışın şehirler arası yollardaki kritik noktalara m2m cihazımızdan yerleştirilip yollarda buzlanma olduğunda sürücüleri uyarabilir karayollarını uyararak merkezden yol bakımını ve güvenliğini sağlayan ekipleri yönlendirebilirsiniz. Evinize hırsız girdiğinde ceptelefonunuza anlık olarak mesaj gelir eve yerleştireceğiniz sensörler ile hırsızın hangi odalarda gezindiğine kadar anlık haberdar olabilirsiniz.

Örnekleri çoğaltmak mümkün. Bunların hepsini anlık olarak cep telefonu, tablet veya masaüstü bilgisayarınızdan izlemek mümkündür. Mail, SMS, internet üzerinden veri transferi, çağrı bırakma gibi yöntemler ile istediğiniz verileri alabilirsiniz. Aşağıda kartın fotoğraflarını görebilirsiniz.


machine to machine board 3d model
Araç Takip Uygulaması

Aşağıda iki farklı örnek bulunmakta. Bunlardan ilkinde M2M kartımı kendi aracıma taktım. 10 dakikada bir veri toplayıp sitemin veri tabanına göndermekte ve ardından batarya tüketimi için uykuya yatmakta. Aracımın akü bağlantısı kesilse dahi üzerindeki dahili batarya ile iki ay çalışabilmekte. Verileri web sitem üzerindeki uygulamadan anlık takip edebilmekteyim. Geçmiş dönemde Ankaradan Kocaeline yaptığım bir seyahat esnasında cihazımın topladığı verilerin web sitemden sorgulanması ekranına ait bir örneği aşağıdaki görüntüde görebilirsiniz.

Video da ise planladığım bir hava aracı uçuşuna ait simulasyonda toplanan verilerin tekrar oynatımını izlemektesiniz. Hava aracı fırlatıldıktan sonra otonom uçuş yaparken kablosuz veri linki üzerinden bilgilerini M2M kartıma göndermekte. Bu esnada bende araç içinde bir arkadaşım ile hareket halindeyken hava aracının verilerini canlı olarak haritada izlemekte ve anlık olarak internet üzerinden hava aracına yol tarifi almaktayım. Kırmızı çizgi kuş uçuşu uzaklığı ifade ederken mavi çizgi internet üzerinden canlı olarak aldığımız, bulunduğumuz noktadan hava aracının iz düşüm noktasına olan en yakın uzaklığı gösteren karayolu rotası bilgisi. Bu uzaklık bilgilerini videoda ekranın sol üst köşesinde görebilirsiniz. Video 16mb, full HD izlemenizi tavsiye ederim.


Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.
Adınız *:
e-Mail Adresiniz *:  ??
Web Siteniz:
Yorumunuz *:
Kalan karakter sayısı: 500
 
 

Tasarım ve Programlama Barış SAMANCI
Her hakkı saklıdır.
barissamanci.net  ©  2010-2024