2

MYS

2016

MCU32 Kontrol Kartı

Yazan: Barış Samancı
Kategoriler:Donanım

mcu32

Bir proje için 2013 yılında geliştirmiş olduğum bu kartı tanıtmaya karar verdim. O zamanlar için endüstriyel bir ortamdan RS232 üzerinden bir takım veriler okuyup USB veya ethernet üzerinden bilgisayara girmemiz gerekiyordu. Bu amaç için yeterli olsada kartı anakart mantığı ile tasarlamıştım. Genişleyebilir yapısı ile bir çok ihtiyacı fazlasıyla karşılayabilir kapasitededir. Kartın özellikleri,Controller Card Specs:
100MIPS Microcontroller
8MB Flash
1KB EEPROM for user configuration
Microsd (FAT32 file system support)
10/100 Ethernet (8MB/sec write speed over UDP)
Full/High speed USB, USBOTG (Device and host)
Fully isolated CANBUS
Fully isolated RS485
3xUART / 2xRS232
2xSPI bus
1xI2C bus
1x16bit parallel device interface bus
Capacitive touch screen support
16x12bit ADC
4xHigh speed PWM
4xExternal Interrupt / Pulse Capture Input
3 axis accelerometer sensor
3 axis gyroscope sensor
3 axis magnetometer sensor
Barometric pressure sensor
Precission Real Time Clock and Calender RTCC
3x user LEDs and buttons
10+Discrete IO
Stackable structure, many application boards can be connected together
100mm*85mm board size

MCU32 kontrol kartı ile yapılabileceklere gelirsek,

MCU32 kontrol kartı onboard olarak bir çok donanım ve özelliği bünyesinde barındırmakta ve haberleşme ve kontrol pinleri genişleme konnektörlerine girmektedir.Bu sayede geliştirilebilecek ek kartları desteklemektedir.

Kart ile herhangi bir ek donanıma ihtiyaç duymadan tek başına ethernet/internet haberleşmesi,gömülü web server, USB üzerinden cihaz ve bilgisayarlar ile haberleşme yapılabilmektedir. Örneğin karta takılacak bir usb yazıcıdan çıktı alınabilecektir. Optik ve manyetik olarak tamamiyle izole CANBUS ve RS485 veri yolları ile gürültülü endüstriyel alanda güvenli bir şekilde çalışılabilmektedir. Kart üzerindeki microsd kart yuvası, onboard sensörler, 12bitlik ADCler ile kart veri toplama cihazı olarak kullanılabilir. İvme ölçer, gyroscope, magnetometer, barometrik basınç sensörü sayesinde kartın oryantasyonu, pusula açısı, deniz seviyesinden yüksekliği,eğimi, hızı, tireşimi, ortam basıncı, sıcaklığı vb. parametreleri ölçebilmektedir.

MCU32 kontrol kartının modüler yığın yapısı sayesinde uygulamaya özel tasarlanan kartlar sorunsuz bir şekilde üst üste takılıp geniş uygulamalar yapılabilir. Örneğin tasarlanacak dokunmatik ekran kartı sayesinde bir bina veya fabrikada ölçülen verileri ekranda grafiksel/görsel olarak görüp modern uygulamalarda olduğu gibi ekrandaki grafiklere dokunarak cihazları açmak, kapatmak, haberleşmek yönetmek kolay olabilmektedir.

Örneğin tasarlanacak analog kart ile yüksek çözünürlüklü ADCler kullanılarak toplanan verileri internet üzerinden uzak sunucuya göndermek, SD karta kayıt etmek, dokunmatik LCD ekranda grafiklerini çizdirmek mümkün olabilmektedir. Uzaktan DACler ile analog voltaj üretilebilmektedir.

Tasarlanacak olan gprs kartı ile m2m (machine to machine) uygulamalarına destek vermektedir. Bu sayede araç takip sistemleri yapılabilmekte bina, tarla, fabrika, soğuk hava depoları, ormanlık/dağlık alanlardaki istasyonlar, trafik merkezleri vb istasyonlar arasında veri aktarımı sağlanabilmekte kablosuz olarak merkezi bir yönetim istasyonundan takibi ve kontrolü yapılabilmektedir.

Örnekleri çoğaltmak mümkündür. İhtiyaç duyduğunuz özel bir sistem varsa ek kart tasarlanarak tek bir kontrol kartı ile yukarıdaki örnekler ile beraber çalışabilmektedir. Bu konu hakkında ihtiyacınız varsa iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz.

Aşağıda zamanında tasarlayıp ürettiğim ilk prototipin görsellerini görebilirsiniz.


mcu32 controller board 3d

mcu controller board

mcu32 controller board

mcu32 controller board

mcu32 controller board

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.
Adınız *:
e-Mail Adresiniz *:  ??
Web Siteniz:
Yorumunuz *:
Kalan karakter sayısı: 500
 
 

Tasarım ve Programlama Barış SAMANCI
Her hakkı saklıdır.
barissamanci.net  ©  2010-2024