25

EYL

2011

Yazan: Barış Samancı
Kategoriler:Donanım, Android

androIMU, androQuad

Quadrotor uçuran android :) Resimden de tahmin edebileceğiniz üzere yazmış olduğum uygulama ile android cihazlardan quadrotoru uçurmak, telemetri verilerini izlemek mümkün. İletişim mesafesi şimdilik çok fazla olmasada sistemin faydalı gördüğüm iki noktası var. Birincisi pahalı telemetri cihazları kullanmak, taşımak yerine cebinizden telefonunuzu çıkartmanız yeterli. Arazideyken kalan pil miktarını, sensörlerin iyi çalışıp çalışmadığını, kuzey güney yönünü, deniz seviyesinden yüksekliği gibi bilgileri görmeniz yanınızda ekstradan birşey taşımadan mümkün. İkinci özelliği ise uçurmak için kumandaya ihtiyacınız olmaması ve cebinde telefonu olan herkesin küçük bir uygulama sayesinde araca bağlanıp uçurabilmesi. Üstelik uçurması çok keyifli ve çok basit, pilotun yapması gereken tek şey elindeki cep telefonunu aracın gitmesini istediği yöne doğru eğmek :)

23

TMZ

2011

Yazan: Barış Samancı
Kategoriler:Android

Android Logo

Bir önceki yazıda Android SDK kurulumunu yapmıştık. Bu yazıdada basit bir örnek yapalım. Programlamaya yeni başladığımızda yada yeni bir platforma geçtiğimizde herşeyin hazır ve çalışıyor olduğunu test etmek ve sistemin çalışma mantığını basit olarak anlamak için “hello world” uygulaması klasiktir. Bizde bu uygulamamızda “Merhaba Android” diyelim.

Önce Eclipse’i açıp File > New > Project > Android Project diyerek proje oluşturma penceresine gelelim. İlk textbox’a projemizin adını girelim. Ben “MerhabaAndroid” gireceğim. Altta “Build Target” yazan yerde ise indirip kurmuş olduğunuz SDK versiyonlarını görebilirsiniz. Ben “Android 2.2” yi seçiyorum. Properties alanı ise bu işlemlerden sonra otomatik olarak dolmuş olması gerekiyor. Paket adı kısmına proje adınızı girebilirsiniz. Bu işlemlerden sonra Finish butonunu tıkladığınızda ilk projemiz oluşturulmuş olacak. Run dediğinizde aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşmış olacaksınız.

Yazan: Barış Samancı
Kategoriler:Android

android sdk logo

Bir süredir daha önce geliştirmiş olduğum Java ME uygulamalara ek olarak android programlamaya giriş yapıp android cihazlar için mobil uygulamalar geliştirmek istiyordum, neden şimdi olmasın diyerek kolları sıvadım. Bu yazımda Android SDK kurulumu ve android uygulamalar geliştirmek için gereken platformun hazırlanmasını bulacaksınız.

Android java üzerine kurulu bir platformdur, bu yüzden java bilenlerin işi daha kolay. Java üzerine kurulu olduğu için Android SDK dan önce JDK'yı ve IDE olarak Eclipse'i kurmamız gerekmektedir. Daha sonra Android SDK ve Android Development Tools’u (ADT) kuracağız.

Tasarım ve Programlama Barış SAMANCI
Her hakkı saklıdır.
barissamanci.net  ©  2010-2024