Yazan: Barış Samancı
Kategoriler:PIC, Microchip Stack 5.20

Microchip TCP/IP Stack Kapağı

Yaptığım başka bir çalışma.Bu çalışmada PIC işlemcileri nasıl internete bağlayıp uygulama geliştirebileceğinizi gösteren bir e-kitap yazdım.Çalışmayı, örnek uygulamaları, devre çizimlerini paket halinde burdan indirebilirsiniz. Microchip Stack v5.20 (5.99MB) Kitap 74 sayfadır, hepsini burda anlatmak mümkün değildir fakat genel olarak içeriğine değineceğiz.Çalışmanın özetini okumak için devam ediniz :)

Microchip TCP/IP Stack’ i geliştirdiğiniz uygulamaları çeşitli ethernet modülleri ile kablosuz veya kablolu olarak alt ağlara veya internete bağlamanıza yarayan kodlar topluluğudur.Bunları bir nevi framework kütüphanesi olarakta düşünebiliriz.Yaptığınız uygulamaları uzaktan kontrol edebilir, veri toplama amacıyla kullanabilir veya web sunucusu olarak kullanabilirsiniz.Yapılabilecekler size bağlıdır.

Geliştirilmeye 2000 yılının başından itibaren başlanmıştır ve şuanki en yeni sürümü 5.20b dir. Bu kütüphane ile ethernet arayüzü olarak ENC28J60, ENCX24J600 serisi çipleri,dahili ethernet çipleri barındıran PIC işlemcileri veya ZeroG serisi kablosuz modülleri kullanabilirsiniz. Bu kodları 18F, 24F, 24H, dsPIC ve PIC32 ailelerinde kullanabilirsiniz.Fakat benim size tavsiyem kullanacağınız işlemcinin hafızası mümkün olduğunca yüksek olsun.Yoksa kapsamlı bir uygulama yapacak olursanız işleminin hafızası yetersiz gelebilir. Ben uygulamaları 18F serisi işlemciler ile yaptım.8 bitlik 18F ailesinden bir işlemci kullanacaksanız minimum 64K hafızaya sahip bir işlemci seçmenizi tavsiye ederim.

Geliştireceğiniz donanımlar bu kütüphane ile internetin tüm nimetlerinden faydalanabilmektedir.Çok profesyonel uygulamalar geliştirilebilir.FTP veya HTTP üzerinden donanımınıza dosya yükleyebilirsiniz,indirebilirsiniz, tüm özellikleri ile HTML bir web sitesi yayınlayabilirsiniz, yaptığınız donanımlardan mail attırabilirsiniz, TCP veya UDP üzerinden kendi uygulamanızı geliştirip yerel ağ üzerinden veya internet üzerinden donanımlarınızı kontrol edebilirsiniz.Bunların hepsini deneyip örnek kodları ile kitaba yazdım.Teknik bilgi için indirip okuyabilirsiniz.

Adından da anlaşılacağı üzere Stack, TCP/IP referans modelini kulanmaktadır.Bu dört katmanlı bir referans modelidir ve internet trafiğinde uyulması gereken bazı kuralları standartlaştırmaktadır. Stack yapısının TCP/IP modeline göre nasıl şekillendirildiğini aşağıdaki şekilde görebilirsiniz.Aşağıda adı geçenler ve çok daha fazlası kitapta anlatılmıştır.

Tasarım ve Programlama Barış SAMANCI
Her hakkı saklıdır.
barissamanci.net  ©  2010-2024