27

HZR

2010

Proteus'ta ARM7 simülasyonu yapalım

Yazan: Barış Samancı
Kategoriler:ARM

ARM işlemcileri öğrenmek isteyenler için ilk başta geliştirme kartı satın almak pahalıya mal olabilir. İlk etapta yazdıkları kodları bilgisayar ortamında hızlıca deneyebilecekleri simülatörler vardır.Bu yazımda yeni başlayanların Proteusta simülasyon yapabilmeleri için gereken minimum bağlantı ve ayarların nasıl yapılacağına değineceğim.

Genelde kod yazmak için kullanılan IDE lerin kendi simülatörleri vardır fakat görsel simülasyon yapması, işlemcinin çeşitli sensörler ve çeşitli entegre ve işlemcilerle etkileşime girebilmesi nedeniyle Proteus Isis simülasyon için güzel bir ortam sunmaktadır.İşlemci çeşitliliği azdır fakat bahsettiğim gibi yeni başlayanların güçlü işlemcilerle gelişmiş uygulamalar yapmayacağını düşünürsek simülasyon için mevcut işlemciler gayet yeterlidir.Proteus ARM7 çekirdeği için ve Philips in LPC2000 serisi işlemcilerinden giriş seviyesi olanlar için simülasyon desteği vermektedir. Örnek olarak göstermek için ben rasgele LPC2104 işlemcisini seçtim. Bu işlemcinin simülasyonu için yapılması gereken minimum bağlantı aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi besleme pinleri, toprak pinleri, reset pini ve debug pinidir.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi 1.8V ve 3V olmak üzere 2 farklı besleme gerilimi vardır.Bu beslemeleri istenen gerilimde DC kaynak bağlayarak sağlarız.İşlemcinin normal çalışmasına devam edebilmesi için reset pinine lojik 1 uygulamamız gerekmektedir, aksi halde işlemci resetten çıkamaz. Diğeri ise debug pinidir.Bu pinin seviyeside debug yapmayacağımız için lojik 0 olmalıdır.Klasik örnek olması amacıyla “Hello World” uygulaması yaptım ve Virtual Terminale çıktıyı aldım.Aşağıdaki şekildeki çıktıyı veren kod Şu şekildedir. 

printf ("Hello World.\nSizeof(double)=%d\n",sizeof(double));

proteus arm7 simülasyon

Bağlantıları yukarıdaki gibi yaptıktan sonra ayarlamamız gereken diğer şeyler kristal frekansı ve kod dosyasının yeridir.Görsel olarak işlemcinin kristal pinleri bulunsada asıl olarak frekans “eleman ayarlarından” ayarlanır.Bunun içinde “Edit Komponent” (İşlemcinin üzerine sağ tıklayıp sonra sol tıklayınca açılır) ten aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi kristal frekansını uygulamanızda belirttiğiniz frekansa ayarlıyorsunuz ve program file ile belirtilen alanda kod dosyasının yerini gösteriyorsunuz.Böylece yapmamız gereken işlemler son buluyor.

proteus arm7 simülasyonu ayarları

Yorumlar
Abdullah
29 Haz 2010 Salı, 00:48 tarihinde yazmış.

Çok güzel bir site. Çalişmalarinin devamini bekliyorum. Iyi çalişmalar.

16 Ara 2011 Cuma, 00:46 tarihinde yazmış.

ARM konusunda türkçe kaynak bulduguma inanamıyorum. çok teşekür ederim. ANcak sunu sormak istiyorum.. bu hex dosyasını hangi ide ve hangi derleyici de yazdınız acaba öğrenebilir miyim. birde temel manada yani temel olarak ARM için yani LPC2104 için programa yaparken kodlarda belli bir standart var mı yani mesela C için düşünüyorum.. Üst tarafta kütüphaneler sonrasında tanımlamalar ve main seklinde mi bir örnek verebilir misiniz acaba ? Teşekkür ederim

16 Ara 2011 Cuma, 01:05 tarihinde yazmış.

Merhaba, IDE 'uVision' derleyici 'armcc'. Bildiğim kadarıyla ANSI C99 standartlarını kullanıyor. Buna göre istediğin gibi kod yazabilirsin. Kod örneği için ekitaplarım altındaki LPC2000 Programlama Klavuzu'nu inceleyebilirsin.

Adınız *:
e-Mail Adresiniz *:  ??
Web Siteniz:
Yorumunuz *:
Kalan karakter sayısı: 500
 
 

Tasarım ve Programlama Barış SAMANCI
Her hakkı saklıdır.
barissamanci.net  ©  2010-2024